" />

Новини

02.08.2012
В. Череда відповідає на питання журналу "Хлібний бізнес"
В. Череда відповідає на питання журналу "Хлібний бізнес"

 

Україна на порозі нового врожаю зернових. І вже сьогодні прогнози стосовно його обсягів та якості у ЗМІ різняться і то заспокоюють, то лякають споживача хліба. Яким бачать цей «хлібний рік», власне, виробники хліба і чого варто чекати українському споживачу в плані якості та ціни хлібобулочних виробів, «Хлібному бізнесу» розповів генеральний директор ПАТ «Київхліб» Володимир Вікторович Череда

 

- Володимире Вікторовичу, як ви оцінюєте нинішні прогнози врожаїв зернових? Як ці показники вплинуть на стан і розвиток ринку хліба у найближчому майбутньому?

- Я думаю сьогодні жоден хлібник не зможе оцінити врожаю зерна 2012 року – ні по якості, ні по кількості. На нашому рівні ще досить рано робити будь-які висновки.

Але я бачу ситуацію, яка склалася на ринку зерна і хліба в Росії і на світовому ринку: ми спостерігаємо високе зростання цін на експорт по продовольчій пшениці. Це нас – виробників хліба України – дуже турбує.

Я особисто вже направив листа і до Прем’єр-міністра, і до Секретаря ради безпеки України, в якому просив звернути увагу на ці процеси, і оперативно вдатися до врегулювання  ситуації відносно українського зерна і борошна.

 

- Які інструменти регулювання ви бачите і пропонуєте?

– Я бачу, що потрібні глибинні зміни – на рівні АПК країни. Україна має стати на шлях, на якому вже давно знаходяться розвинуті країни світу: український сільгоспвиробник має чітко розуміти – скільки і якого зерна  у 2013 році йому треба виростити. Для забезпечення внутрішнього ринку, аби нас не «коливало» через політичні чи економічні неузгодженості, українська пшениця повинна мати світову ціну. Тоді у нашого виробника не буде інтересу перепродавати зерно на експорт, аби вижити.

Тоді виробники хліба будуть забезпечені зерном у повному обсязі. Зерном, яке відповідає саме нашим, хлібопекарським вимогам. Адже сьогодні називають цифри кількості вирощеного врожаю, маючи на увазі його загальний обсяг – разом із кукурудзою, просом, і іншими культурами. А нам же треба бачити реальні цифри по хлібопекарній пшениці І та ІІ сортів.

Ринкові ціни на зерно та борошно чітко поділять сільгоспвиробників на тих, хто працює на експорт і на внутрішній ринок, і не буде у нас щороку надання квот та інших штучних «реанімаційних заходів».

Я впевнений, що самим селянам і фермерам це буде серйозною мотивацією для покращення, оновлення свого виробництва, вкладання у свої поля, зерно та сільгосптехніку.

Окремо хочу підняти таку проблему, про яку зараз всі мовчать – в Україні сьогодні  перестають сіяти та вирощувати жито! Так, це культура, яка не експортується і  не дає великого врожаю. І фермеру простіше, аби отримати хоч якийсь прибуток, засіяти поля соняшником, ріпаком, соєю, чим завгодно, тільки не житом. Але ж, панове, за житом стоїть найголовніший наш продукт – український хліб!

До того ж очевидно, що така вимушена відсутність сівозміни загрожує збідненням і відмиранням землі. А жито якраз і є однією з найкорисніших для відновлення земель культур, яку треба використовувати у сівозміні.

Я три тижні тому проїхав від Києва до Луцька і був здивований - на поліських землях, де традиційно засівалося жито, сьогодні масово сіють соняшник! Що ж можна спрогнозувати стосовно врожаю жита і пшениці в такій ситуації?...

 

- Але, думається, ви можете спрогнозувати рівень і динаміку ціни на кінцевий продукт протягом року? Зокрема, стосовно компанії «Київхліб».

- У цьому питанні ми повністю залежимо від цін на зерно. Очевидно, що мукомели будуть формувати ціну на свій продукт у відповідності до ринкової ціни на сировину, а  пекарі опиняться, знову ж таки, у залежності від неї (бо біля 40% собівартості хлібобулочних виробів займає ціна на борошно). Але точної цифри назвати зараз не можу.  

 

- Як в такому разі бути із соціальним хлібом?

- По-перше, зауважу, що соціальний хліб як такий не визначений і не прописаний на законодавчому рівні. Це момент чисто політичний. По-друге, економіка і політика примусила хлібопекарні підприємства зробити значний перекіс у цінах на асортимент продукції, коли 200-грамовий хлібобулочний виріб по ціні дорівнює фактично 700-грамовому буханцю.

Відповідно ми вимушені відмовлятися від виробництва певних виробів, які просто не приносять прибутку. Це нормальна світова практика. Але у ситуації із соціальними сортами хліба ми не отримуємо жодного прибутку, але й відмовитися від його виробництва ми не можемо.

Здоровий ринок і нормальні ціни на хліб можуть формуватися і працювати лише в умовах здорової конкуренції. У тій же Київській області присутні як мінімум п’ять великих виробників хліба. І тому кожен з них має дивитися – а яка ціна на цей продукт актуальна, щоб мати змогу продавати його в цьому регіоні. Конкуренція по ціні існує і нікуди від неї не дінешся. Маємо її враховувати і працювати не за вказівками та видуманими цифрами, а на вимогу ринку.

 

- Володимир Вікторович, опишіть нинішні тенденції попиту на хліб: на які сорти хліба, хлібобулочних виробів попит зростає, на які падає, чи зумовлено це «вимогами ринку»?

- Великих змін в уподобаннях споживача не відбувається (якщо казати про продукцію великих комбінатів і хлібозаводів). Ринок хлібу в Україні взагалі є доволі консервативним. Стосовно основного хлібного портфелю попит українців традиційний: більше 50% продажів припадає на пшеничні та житньо-пшеничні сорти як-от хліб український та батон.

Поряд з випуском класичної продукції в цьому році помітне пожвавлення у групі  заварних сортів хліба. Раніше коливання мали сезонний характер (заварний хліб в основному використовували при виготовленні квасу), сьогодні ж відбувається постійне зростання попиту на цю групу.

По нашій продукції попит у Києві та Київській області такий:

- пшеничнийищій сорт/батон) - 43%

- пшеничний 1-2 сорт («Традиіцйний») - 10%

- житньо-пшеничний («Український») - 23%

-житньо-пшеничний заварний («Білоруський», «Ккиївський заварний», «Бородянський») - 13%.

 Але сьогодні майже всі мережеві магазини вносять корективи у цю статистику продукцією своїх міні-пекарень. Це дуже модні зараз «поліпшені» хліби, «функціональні» хліби для здоров’я. Компанія також може їх виробляти, але в цьому сегменті ми не маємо доступу до точок продажу.

Це сегмент невеликий, але я думаю, що найближчим часом він ще зменшиться: бо люди починають розуміти, що частіше за все такий «функціональний» хліб випікається із штучних сумішей, і користі для здоров’я не несе.

Я візьму на себе сміливість сказати за всі великі підприємства та зокрема за заводи-дочірні підприємства «Київхліб» працюють за класичною технологією та рецептурами. Якщо заварний хліб – то виробляємо його за всіма необхідними процесами 18 годин. Якщо батон – то з борошна, дріжджів, цукру і солі, нічого поза класичним рецептом.

Я оцінити ці параметри якості простому споживачу? Якщо ви хочете придбати якісну хлібну продукцію – купуйте упакований хліб, на якому чітко вказано склад продукту, дата виробництва та термін реалізації. Бо сьогодні українці, економлячи на ціні між упакованою та не упакованою продукцією, часто купують продукти, які не є здоровим, навіть, справжнім хлібом у класичному розумінні цього слова.

 

- Яка сьогодні продаваність хлібобулочних виробів (зокрема у Києві)? Які прогнози на осінь?

- Офіційні прогнози кажуть про зниження споживання хлібобулочних виробів. Але як на мене, весь цей «незатребуваний» відсоток просто іде в тінь. За даними Мінстату за 2011 рік споживання хлібобулочних виробів взагалі було на рівні 115 грамів на душу населення. Хто в це може повірити? Тому з моєї точки зору відбувається тінізація хлібного сектору.

Якщо говорити про рівні продажів продукції ПАТ «Київхліб», особливих коливань за перше півріччя 2012-го року у порівнянні із тим же відрізком часу минулого року ми не відчули. Єдине що мене трохи здивувало – неочікуваний зріст продажів кондвиробів влітку.

Я пов’язую це з тим, що покупці почали задумуватися над збереженням свого здоров’я і вибирати продукцію серйозних крупних виробників. В яких витримується належна якість та безпека продукту, і техніка і працівники постійно під контролем.

Основна причина зростання - перерозподіл, бо відповідно до держстатистики, загального росту виробництва і продажів кондвиробів не відбулося.

Щодоби «Київхліб» випускає 750 тонн хлібобулочних і 10 тонн кондитерських виробів. В першому півріччі цього року нам вдалося зберегти позитивну динаміку виробництва та продажу продукції. За цей період усіма підприємствами ПАТ «Київхліб» було вироблено та реалізовано більше 120 тисяч тон хлібобулочних, майже 4 тисячі тон кондитерських та 16,2 тони макаронних виробів на загальну суму 680,4 млн. грн.

Порівняно з І півріччям 2011 року за минулі півроку ми збільшили виробництво та реалізацію бараночних виробів на 2,3%, кремово-кондитерської продукції на 1,8%, пряників на 7,1%.

Також у нас зріс рівень експорту продукції. Ми експортуємо до Німеччини, Литви,  країн-сусідок, Ізраїлю, Середньої Азії, США. Це знову ж таки кондитерська продукція тривалого зберігання – сухарі, баранки, пряники і т.п.

Тільки сухарно-бараночних виробів ми експортували більше 70 тон на місяць у І півріччі 2012 року. А це 7% від загальних продажів ПАТ «Київхліб» в поточному році.

У закордонних країнах основна мотивація покупців – натуральність продукції. Тому логічно я роблю висновок – зростання відбувається за рахунок культури споживання хліба і кондвиробів, взагалі культури харчування людей. Не сумніваюся, що коли українці прийдуть до цього і перестануть економити на здоров’ї, покращиться ситуація не тільки у виробників хліба, але і на всьому ринку харчових продуктів і у самих споживачів.

 

Тільки цифри

Частка ПАТ «Київхліб» на ринку хлібобулочних виробів України становить 13%, на ринку кондитерських виробів - 10,7%, на ринку пряників - 8,4%.

На сьогоднішній день асортимент продукції налічує більше 400 найменувань. На підприємствах ПАТ «Київхліб» працює близько 6 000 робітників і фахівців.

 

Інтерв’ю вела Олена БОЧКОВСЬКА

Повернутися до списку новин