" />

Новини

25.02.2013
Інтерв’ю Генерального директора газеті "Харчовик"
Інтерв’ю Генерального директора газеті "Харчовик"

Всеукраїнська галузева газета «Харчовик»

 

-- Охарактеризуйте нинішній стан хлібопекарської галузі з точки зору розвитку, тенденцій, перспектив.  Чи сприяє держава цим процесам?

Хлібопекарська галузь – одна з основних галузей харчової промисловості, і одна з найбільш соціально вагомих. Основним її завданням є стале виробництво хлібобулочної та інших видів продукції в обсягах, які відповідають нормам державної продовольчої безпеки.

ПАТ "Київхліб" є основним виробником хліба в Київському регіоні. Компанія об'єднує 10 хлібопекарських підприємств, на яких працює 5,5 тис. працівників. Щодоби дочірні підприємства реалізують близько 670 тонн хлібобулочних та 22 тонн кондитерських виробів.

Вимушений констатувати, що на сьогоднішній день важелі державного цінового регулювання та ситуація, яка склалася на українському зерновому і борошномельному ринках, негативно впливають на стан виробника.

Причиною незадовільного фінансового становища хлібопекарської галузі, яке з роками тільки погіршується, є жорстке адміністративне стримування цін на хліб і мінімальна увага до проблем хлібопекарської галузі з боку держави.

 Зокрема, підприємства ПАТ "Київхліб" значну частину своєї продукції виробляють і реалізують за регульованими цінами з мінімальним рівнем рентабельності, що не дає змоги модернізувати виробничі потужності, піднімати соціальні стандарти для працюючих, ефективно розвиватися.

До соціальних сортів хліба ТМ «Київхліб» відносяться сорти хліба так званої простої рецептури, роздрібна ціна на які не змінювалася останні півтора року:

Хліб Український домашній, 0,9 кг – 3, 16 грн.

Хліб Печерський, 1 сорт, 0,6 кг – 3, 38 грн.

Хліб Богданівський, в/с, 0, 75 кг – 3, 20 грн.

Арнаут, 0,65 кг – 2, 82 грн.

 

Для порівняння наведу ціна на хліб в країнах пострадянського простору та країнах ЄС. Ціна на хліб пшеничний в Росії становить 1,10 дол. США, Білорусі - 84 цента, Азербайджані - 1,25 дол. США, країнах ЄС - 2-3 євро за 1 кг хліба.

Покрити витрати на виробництво регульованих сортів хліба за рахунок іншої продукції сьогодні неможливо, це пов'язано, перш за все, з великою конкуренцією на ринку хліба та хлібобулочних виробів в м. Києві, де налічується понад 30  виробників аналогічної продукції і високими матеріальними витратами на її виробництво. В основному, ця конкуренція не є добросовісною.

Прикрий факт, за даними аналітиків, понад 60% ринку хлібобулочних виробів України перебуває в тіні. У таких умовах дочірні підприємствам ПАТ "Київхліб", які працюють прозоро, з офіційною заробітною платою, платять всі податки до бюджету, конкурувати з приватними пекарнями дуже складно.

 

На наш погляд, якби державі вдалося вивести з тіні хоча б 50 відсотків тіньових виробників хліба, то додатково отриманих коштів від податків цілком би вистачило на надання адресної дотації малозабезпеченим при формуванні економічно-обгрунтованих цін на хліб.

 

 -- Як саме держава регулює ціни на соціальний хліб?

 

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 р. № 1548 місцевим органам виконавчої влади надані повноваження в частині регулювання цін на сорти хліба масового споживання шляхом встановлення граничного рівня рентабельності їх виробництва.

 

У нас встановлено рівень рентабельності на такі хліби не більше 12%. Якби мали таку цифру, раділи б... Нині рентабельність нашого українського хліба становить - мінус 6,8%. Пшеничного традиційного 1 сорту – мінус 12,2%. Фактично ми спрацьовуємо на збитки.

 

Тим часом борошно здорожчало катастрофічно. В 2011 році, коли ми переглядали ціни, закладали в калькуляцію інші цифри: за тонну пшеничного борошна вищого гатунку  -- 2802 гривні, першого гатунку -- 2550 грн, 2 гатунку --  2151, а за житнє --  2100 грн за тонну (з доставкою). З того часу борошно вищого гатунку додало в ціні 3,4%: сьогодні за цінами Аграрного фонду воно коштує 2896 грн., і це без доставки. Борошно 1 гатунку здорожчало на 6,3%, 2 гатунку -- на 10,7%, а житнє -- на 8,5%.

 

Підприємство «Київмлин» пропонує наступні ціни:

Борошно

 

 

Пшеничне вищого сорту

т.

3 798,0

1 сорту

т.

3 486,0

2 сорту

т.

3 060,0

житнє/обдирне

т.

2 460,0

 

 

Крім того, в 2012 році ми чотири рази переглянули мінімальну зарплату, а це щоразу збільшує на 1,5 мільйони фонд оплати праці  (на десяти підприємствах ПАТ Київхліб працює 5,5 тисяч працівників).  Істотно зросли транспортні витрати, здорожчала електроенергія і газ. Блакитне паливо у лютому 2011 року коштувало 3073 гривні за куб, у жовтні цього року -- 4687.   

 

--Прокоментуйте, будь ласка ситуацію на ринку зерна. - Які інструменти регулювання Ви бачите і пропонуєте?

 

Аналізуючи ситуацію, яка склалася на ринку зерна і хліба в Росії і на світовому ринку, ми спостерігаємо високе зростання цін на експорт по продовольчій пшениці. Це нас – виробників хліба України – дуже турбує.

 Я бачу, що потрібні глибинні зміни – на рівні АПК країни. Україна має стати на шлях, на якому вже давно знаходяться розвинуті країни світу: український сільгоспвиробник має чітко розуміти – скільки і якого зерна йому треба виростити. Для забезпечення внутрішнього ринку, аби нас не «коливало» через політичні чи економічні неузгодженості, українська пшениця повинна мати світову ціну. Тоді у нашого виробника не буде інтересу перепродавати зерно на експорт, аби вижити.

І тоді виробники хліба будуть забезпечені зерном у повному обсязі, зерном, яке відповідає саме нашим – хлібопекарським вимогам. Адже сьогодні називають цифри кількості вирощеного врожаю, мають на увазі його загальний обсяг – разом із кукурудзою, просом, і іншими культурами. А нам же треба бачити реальні цифри по хлібопекарній пшениці ІІ чи ІІІ класу.

А ринкові ціни на зерно та борошно чітко поділять сільгоспвиробників на тих, хто працює на експорт і на внутрішній ринок, не буде у нас щороку надання квот та інших штучних «реанімаційних заходів».

Я впевнений, що самим селянам і фермерам це буде серйозною мотивацією покращувати, оновлювати своє виробництво, вкладати у свої поля, засівне зерно та сільгосптехніку.

Окремо хочу підняти таку проблему, про яку зараз всі мовчать – в Україні сьогодні просто перестають сіяти та вирощувати жито! Так, це культура, яка не експортується і  не дає великого врожаю. І фермеру простіше, аби тримати хоч якийсь прибуток, засіяти поля соняшником, ріпаком, соєю, чим завгодно, тільки не житом.

Але ж, панове, за житом стоїть найголовніший наш продукт – український хліб!

Має бути єдиний інструмент регулювання такої ситуації – державні цільова дотації малозабезпеченим споживачам. А далі повинен регулювати уже сам ринок. До того ж вимушена відсутність сівозміни загрожує збідненням і відмиранням землі. А жито якраз і є однією з найкорисніших для відновлення земель культур, яку треба використовувати у сівозміні.

  

- Володимир Вікторович, опишіть нинішні тенденції попиту на хліб: на які сорти хліба, хлібобулочних виробів попит зростає, на які падає, чи зумовлено це «вимогами ринку»?

- Великих змін в уподобаннях споживача не відбувається якщо казати про продукцію великих комбінатів і хлібозаводів). Ринок хлібу в Україні взагалі є доволі консервативним. Стосовно основного хлібного портфелю попит українців традиційний: більше 50% продажів припадає на пшеничні та житньо-пшеничні сорти як-от «Український» хліб та батон.

Поряд з випуском класичної продукції в цьому році помітне пожвавлення у групі  заварних сортів хліба. Раніше коливання мали сезонний характер (заварний хліб в основному використовували при виготовленні квасу), сьогодні ж відбувається постійне зростання попиту на цю групу.

По нашій продукції попит у Києві та Київській області такий:

- пшеничний (вищій сорт/батон) - 40%

- житньо-пшеничний («Український») - 35%

- пшеничний 1-2 сорт («Традиіцйний») - 10%

-житньо-пшеничний заварний («Білоруський», «Ккиївський заварний», «Бородянський») - 13%.

 Але сьогодні майже всі мережеві магазини вносять корективи у цю статистику продукцією своїх міні-пекарень. Це дуже модні зараз «поліпшені» хліби, «функціональні» хліби для здоров’я. Наше об’єднання також може їх виробляти, але в цьому сегменті ми не маємо доступу до точок продажу.

Це сегмент невеликий, але я думаю, що найближчим часом він ще зменшиться: бо люди починають розуміти, що частіше за все такий «функціональний» хліб випікається із синтетичних сумішей і користі для здоров’я не несе.

Я візьму на себе сміливість сказати за всі великі підприємства та зокрема за заводи-члени товариства «Київхліб» - ми не додаємо у свої вироби сумішей, зайвої хімії. Виробляємо хліб за класичною технологією та рецептурами. Якщо заварний хліб – то виробляємо його більше із заквашуванням, оцукрюванням і всіма необхідними процесами 18 годин. Якщо батон – то з борошна, дріжджів, цукру і солі, нічого поза класичним рецептом.

Сьогодні споживач, не розуміючи і економлячи на ціні між упакованою та не упакованою продукцією,  дуже часто купує продукти, які не є здоровим, навіть, справжнім хлібом у класичному розумінні цього слова.

Найперше, чим можна себе застерегти від цього – купувати упакований хліб, на якому чітко вказано склад продукту, дата виробництва та термін реалізації. Розважливий споживач  убезпечить себе від елементарно неякісного продукту.

 

- Які тенденції продаж хлібобулочних виробів, зокрема у Києві?

- Офіційні прогнози кажуть про зниження споживання хлібобулочних виробів. Але як на мене, весь цей «незатребуваний» відсоток просто іде в тінь. За даними Мінстату за 2011 рік споживання хлібобулочних виробів взагалі було на рівні 115 грамів на душу населення. Хто в це може повірити? Тому з моєї точки зору відбувається тінізація хлібного сектору.

Якщо говорити про рівні продажів продукції ПАТ «Київхліб», особливих коливань за перше півріччя 2012-го року у порівнянні із тим же відрізком часу минулого року ми не відчули. Єдине що мене трохи здивувало – неочікуваний зріст продажів кондвиробів влітку.

Я пов’язую це з тим, що покупці почали задумуватися над збереженням свого здоров’я і вибирати для себе продукцію серйозних крупних виробників. В яких витримується належна якість та безпека продукту, і техніка і працівники постійно під контролем.

Основна причина зростання - перерозподіл, бо відповідно до держстатистики, загального росту виробництва і продажів кондвиробів не відбулося.

 Також у нас зріс рівень експорту продукції. Ми експортуємо до ряду європейських країн, країн-сусідок, Ізраїлю, Середньої Азії, США. Це знову ж таки кондитерська продукція тривалого зберігання – сухарі, баранки, пряники і т.п.

Тільки сухарно-бараночних виробів ми експортували більше 70 тон на місяць у І півріччі 2012 року. А це 7% від загальних продажів ПАТ «Київхліб» в 2011 році.

У закордонних країнах основна мотивація покупців – натуральність продукції. Тому логічно я роблю висновок – зростання відбувається за рахунок культури споживання хліба і кондвиробів, взагалі культури харчування людей. Не сумніваюся, що коли українці прийдуть до цього, перестануть економити на здоров’ї, покращиться ситуація не тільки у виробників хліба, але і на всьому ринку харчових продуктів і у самих споживачів хліба.

 

- Які  нові продукти були запроваджені під торговою маркою «Київхліб» в 2012 році?  


Загальне прагнення українців до здорового способу життя є прямим спонукальним чинником розвитку сегмента здорових хлібів і хлібів поліпшеної якості. Для споживача важливо також залишаються також смакові властивості хліба.

Залишаючись в цих тенденціях, в минулому році під ТМ «Київхліб» ми випустили бездріжджовий «Хліб на хмелю» 0,5 кг, а також лінійку Прибалтійський хлібів: світлий, темний та десертний.

Відбулося також розширення лінійки наших здобних виробів за рахунок булочок «Симпатик» та «Школярочка», а також випуску плетінки української з маком, плетінки біличанської, калачів українських, здоби з повидлом в новій упаковці.

Повернутися до списку новин