" />

Новини

15.03.2016
Сьогодні Всесвітній день захисту прав споживачів.
Сьогодні Всесвітній день захисту прав споживачів.

Щорічно він відзначається 15 БЕРЕЗНЯ.

З історії дати

15 березня 1962 року президент США Джон Кеннеді, виступаючи із зверненням до Конгресу та об`єднань споживачів і вперше проголосив права споживачів: 

·                    Право на безпеку

·                    Право на інформацію

·                    Право на вибір

·                    Право бути почутим

         

      Президент Кеннеді наголошував, що споживачі є найбільшою економічною громадою, яка відображає інтереси майже кожного члена суспільства, а також загальносуспільні інтереси. Проте, незважаючи на важливу роль споживчої спільноти, дуже часто її бачать, але не чують.

 

       В подальшому права споживачів були розширені та визнані в інших країнах. За ініціативою Всесвітньої організації союзів споживачів (Consumers International) до переліку прав споживача було додано:

·                  Право на задоволення базових потреб

·                  Право на компенсацію

·                  Право на споживчу освіту

·                  Право на здорове довкілля.

 

   Всесвітній День прав споживачів

             Всесвітній день прав споживачів вперше відзначався 15 березня 1983 року. Через два роки поспіль, у 1985 році було ухвалено Декларацією «Керівні принципи Організації Об’єднаних Націй для захисту інтересів споживачів». Цей документ був розширений у 1999 році.

            Положення «Керівних принципів ООН для захисту інтересів споживачів» побудовані із врахуванням інтересів та потреб споживачів в усіх країнах, особливо в тих, що розвиваються, а також визнання того факту, що споживачі часто знаходяться в нерівному становищі з точки зору економічних умов, рівня освіти та позицій на ринку для відстоювання своїх інтересів. Треба зважити й на те, що споживачі повинні мати право доступу до безпечних товарів, а також право сприяти справедливому, рівноправному та стабільному економічному і соціальному розвитку та охороні навколишнього середовища.

 

       Прийняття ООН «Керівних принципів…» сприяло остаточному вдосконаленню визначення прав споживачів та зміцненню їх позицій і авторитету у світовій спільноті як для країн із розвиненою економікою, так і для тих країн, що розвиваються.

 

           Оскільки могутній бізнес та уряди окремих країн продовжують нехтувати інтересами споживачів, щорічне проведення Всесвітнього Дня прав споживачів дозволяє привернути увагу світової спільноти до найбільш актуальних питань відповідної сфери та підтримати міжнародний рух споживачів і національні союзи споживачів у їх намаганнях відстоювати інтереси та права споживачів.

 

         Кожного року за ініціативою Всесвітньої організації союзів споживачів визначається тема Всесвітнього Дня прав споживачів, яка одночасно стає пріоритетною темою року для досягнення окресленої мети та поєднання на цьому шляху спільних зусиль союзів споживачів різних країн.

 

Досвід України

            Правовий рівень захисту прав споживачів, реалізація їх прав на безпеку товарів, інформацію, вибір, відшкодування збитків, здійснення контролю за якістю та безпекою продукції (робіт, послуг) та сприяння діяльності громадських організацій споживачів забезпечується Статтею 42 Конституції України. За роки незалежності створена законодавча база, яка, в основному, забезпечує права споживачів.

У травні 1991 року був прийнятий Закон України «Про захист прав споживачів». Одними із найважливіших постулатів цього закону є право вибору та право на захист від неякісних та небезпечних товарів і послуг, отримання компенсації в разі придбання товарів низької якості чи отримання незадовільних послуг.

Захистити товар від підробок, допомогти ідентифікувати продукцію, покликане маркування продукції – інформація на упаковці, що містить відомості різного характеру у вигляді тексту, окремих графічних, кольорових символів.

Ознайомившись з інформацією на упаковці споживач дізнається про склад харчового продукту, у тому числі харчових добавок та ароматизаторів, що використовувались при його виробництві, кінцеву дату споживання, застереження щодо вживання харчового продукту певними категоріями населення (дітьми, вагітними жінками), про наявність у продукті ГМО. Ця інформація дозволяє споживачеві зробити усвідомлений вибір.

 Щиро радимо споживачам – вивчайте, використовуйте та захищайте свої права!

 

 

Повернутися до списку новин